Denna vägen ska du åka till Medelhavet i 2022
(om du har en segelbåt)
Kan man verkligen åka på Europas floder och kanaler till Medelhavet i en segelbåt? Är inte kanalerna igenslammade så att det bara går med en motorbåt?
Nej, det är nonsens!
”När du åker in i Frankrike kommer de fråga efter ditt djupgående. Om du sticker mer än 1,6 m får du inte komma in”, har jag hört någon säga…
Ja, det är sant att detta just nu är så på Canal de la Meuse från Belgien in i Frankrike, men det är verkligen inte hela Frankrike som är stängt. Men för en segelbåt som sticker mer än 1,60 m är rutten som jag brukar rekommendera genom Holland, Belgien och Frankrike inte en möjlighet för tillfället.
Många rutter till Medelhavet
Min andra rekommenderade rutt är Rhen, Mosel och Canal des Vosges och den fungerar fortfarande fin-fint. Här möts du av det lägsta vattendjupet på Canal des Vosges, och det är satt till minst 1,80 m.
När jag själv åkte där i oktober förra året mätte jag vattendjupet hela vägen. Djupet är som fransmännen säger: Minst 1,8 m. Men skär inte av hörnorna – stanna i mitten av kanalen om ditt djupgångende är en utmaning.
Självklart finns det också andra vägar än de jag rekommenderar.
Hos VNF (Voies Navigables de France – företaget som sköter de franska kanalerna) kan du läsa mer om planerade kanalstängningar, till exempel för reparationer och underhåll. Du kan också läsa om extraordinära förändringar, som t.ex djupet på Canal de la Meuse.
(Observera dock att ibland kan VNF:s hemsida bara nås från Frankrike, så om du vill komma åt den här hemma kan du behöva använda en VPN. Ibland är den öppen, andra gånger inte).
Så kan du åka till Medelhavet med en segelbåt på Europas floder och kanaler? Ja, det kan du självklart!
juni 5, 2022 @ 16:04
Hallo Thomas
Jag har åkt kanal d’est i förra veckan. Jag kan säga att den är den sämst skötta av alla. Det flesta båtar, jag med fick rensa sjövattenfilter och slangar dit nästan var 3 kilometer. Den är så igenvuxen att det är bedrövlig. Alla andra kanaler är ok
Mvh uwe
juni 7, 2022 @ 14:25
Hej Uwe,
Canal del Est branch Nord är ju en del av Meuse, så det stämmer ju med VNF’s uppgifter :-). Men så synd, hoppas att de snart fixar det.
//Thomas
juni 7, 2022 @ 09:46
Hej ! Vi har vår båt i Brunisse (södra Nederländerna) och har tänkt gå kanalvägen till Medelhavet genom Belgien och Frankrike. Tänkt väg är via Terneuzen till Gent och vidare in i Canal de S.t Quentin – Canal de l oise a l Aisne och vidare genom Frankrike.
Vet ni något om den vägen ?
Mvh
Peter
juni 7, 2022 @ 14:24
Hej Peter,
Jag har inte kollat den vägen, men alla stängningar, oregelmässigheter mm kan man se i PDF’en jag länker till ovan.
Ha det bra!
//Thomas
juni 13, 2022 @ 08:10
Hej !
Några frågor inför sommarens kanalresa i Frankrike.
Vinegretten, köper du den på nätet eller på något annat ställe ?
Manöverdosan till slussarna, var får man tag i den?
Hälsningar
Peter
januari 7, 2023 @ 20:20
Hallå Thomas,
vad hade din båt som du åkte med senast för djupgång? Jag har 1.80 i djupgående på min båt och överväger kanalerna men det känns lite olustigt måste jag säga om dom satt 1.80 som max djup..
Tror du det funkar? Blir ju så nesligt mycket längre att ta sig runt..
Gottfried
juli 26, 2023 @ 10:07
Några tipps på bra vinterförvaringar längs med kanalerna Mosel/Frankrike?
augusti 3, 2023 @ 08:19
Hej John,
På den tyska delen av Mosel finns det många tips här:
https://oceandream.se/shop/tyskland-och-luxemburg/
På den franska delen finns t ex km 261,5 – Port de Plaisance Nautic’Ham
//Thomas
augusti 7, 2023 @ 21:08
hej Tomas
är det kört att ta min båt som är lite högre än 3,5m eller finns det farbara väger.
PRINCESS 560
• Year Finished: 1993
• Length Overall (Inc Pulpit): 57ft 3in / 17.45m
• Length Overall (Ex Pulpit): 56ft 3in / 17.15m
• Beam: 15ft 8in / 4.78m
• Draft: 4 ft 3in / 1.30m
• Approx. Displacement: 15.5 tonnes
• Height Above Waterline to top of GRP radar arch: 15ft 5in / 4.70m
• Height Above Waterline to Top of Fixed Structure (Excluding radar arch and light mast): 12ft 8in / 3.86m
Tack på förhand Stig Lindbom